See Machae on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "Ard Machae"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "Emain Machae"
}
],
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "Macha"
},
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "Macha"
}
],
"lang": "Middle Irish",
"lang_code": "mga",
"word": "Macha"
},
{
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "Machia"
}
],
"forms": [
{
"form": "Machae",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-decl-ia-fem",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Machae",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"nominative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Machae",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"vocative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "Machai",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"dual"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "Machae",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"genitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Machai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"dual"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Machae",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "also mMachae in h-prothesis environments",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "also mMachae",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "proper noun",
"3": "genitive",
"4": "Machae",
"g": "f"
},
"expansion": "Machae f (genitive Machae)",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Macha",
"n": "s"
},
"name": "sga-decl-ia-fem"
},
{
"args": {
"acc_du": "Machai+L",
"acc_pl": "Machai",
"acc_sg": "Machai+N",
"class": "iā-f",
"dat_du": "Machaib",
"dat_pl": "Machaib",
"dat_sg": "Machai+L",
"gen_du": "Machae+L",
"gen_pl": "Machae+N",
"gen_sg": "Machae",
"n": "s",
"nom_du": "Machai+L",
"nom_pl": "Machai",
"nom_sg": "Machae+L",
"voc_du": "Machai+L",
"voc_pl": "Machai",
"voc_sg": "Machae+L"
},
"name": "sga-decl-noun"
},
{
"args": {},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "sga",
"name": "Irish mythology",
"orig": "sga:Irish mythology",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "86 14",
"kind": "other",
"name": "Old Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "60 40",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "77 23",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "78 22",
"kind": "other",
"langcode": "sga",
"name": "Gods",
"orig": "sga:Gods",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Macha, the name of a goddess in Irish mythology."
],
"id": "en-Machae-sga-name-hkFQpJk2",
"links": [
[
"Irish",
"Irish"
],
[
"mythology",
"mythology"
],
[
"Macha",
"Macha"
],
[
"goddess",
"goddess"
]
],
"raw_glosses": [
"(Irish mythology) Macha, the name of a goddess in Irish mythology."
],
"tags": [
"Irish",
"feminine"
],
"topics": [
"human-sciences",
"mysticism",
"mythology",
"philosophy",
"sciences"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Irish metonyms",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"The area around Armagh, now in Northern Ireland."
],
"id": "en-Machae-sga-name-eRlhzGmo",
"raw_glosses": [
"(metonymic) The area around Armagh, now in Northern Ireland."
],
"tags": [
"feminine",
"metonymically"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈma.xe/"
}
],
"word": "Machae"
}
{
"categories": [
"Old Irish entries with incorrect language header",
"Old Irish feminine nouns",
"Old Irish iā-stem nouns",
"Old Irish lemmas",
"Old Irish proper nouns",
"Old Irish terms with IPA pronunciation",
"Old Irish uncountable nouns",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"sga:Gods"
],
"derived": [
{
"word": "Ard Machae"
},
{
"word": "Emain Machae"
}
],
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "Macha"
},
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "Macha"
}
],
"lang": "Middle Irish",
"lang_code": "mga",
"word": "Macha"
},
{
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "Machia"
}
],
"forms": [
{
"form": "Machae",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-decl-ia-fem",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Machae",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"nominative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Machae",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"vocative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "Machai",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"dual"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "Machae",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"genitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Machai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"dual"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Machae",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "also mMachae in h-prothesis environments",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "also mMachae",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "proper noun",
"3": "genitive",
"4": "Machae",
"g": "f"
},
"expansion": "Machae f (genitive Machae)",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Macha",
"n": "s"
},
"name": "sga-decl-ia-fem"
},
{
"args": {
"acc_du": "Machai+L",
"acc_pl": "Machai",
"acc_sg": "Machai+N",
"class": "iā-f",
"dat_du": "Machaib",
"dat_pl": "Machaib",
"dat_sg": "Machai+L",
"gen_du": "Machae+L",
"gen_pl": "Machae+N",
"gen_sg": "Machae",
"n": "s",
"nom_du": "Machai+L",
"nom_pl": "Machai",
"nom_sg": "Machae+L",
"voc_du": "Machai+L",
"voc_pl": "Machai",
"voc_sg": "Machae+L"
},
"name": "sga-decl-noun"
},
{
"args": {},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"sga:Irish mythology"
],
"glosses": [
"Macha, the name of a goddess in Irish mythology."
],
"links": [
[
"Irish",
"Irish"
],
[
"mythology",
"mythology"
],
[
"Macha",
"Macha"
],
[
"goddess",
"goddess"
]
],
"raw_glosses": [
"(Irish mythology) Macha, the name of a goddess in Irish mythology."
],
"tags": [
"Irish",
"feminine"
],
"topics": [
"human-sciences",
"mysticism",
"mythology",
"philosophy",
"sciences"
]
},
{
"categories": [
"Old Irish metonyms"
],
"glosses": [
"The area around Armagh, now in Northern Ireland."
],
"raw_glosses": [
"(metonymic) The area around Armagh, now in Northern Ireland."
],
"tags": [
"feminine",
"metonymically"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈma.xe/"
}
],
"word": "Machae"
}
Download raw JSONL data for Machae meaning in All languages combined (3.8kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: Machae/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"Machae"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Machae",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"Machae"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Machae",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
"path": [
"Machae"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Machae",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.